تاریخچه ورزش اسکیت

  تاریخچه ورزش اسکیت :

اختراع کفش اسکیت در سال 1763 توسط یک بلژیکی به نام ژوزف مرلین به ثبت رسید . وی که با سوار شدن بر کفش های جدید خود به یک میهمانی در لندن رفته بود به ناگاه با آیینه ای بسیار بزرگ و قیمتی برخورد کرد و آنرا خرد نمود . به غیر از مرلین مخترعین دیگری هم کفش های اسکیت با مدل های مختلف ساختند که اکثر این کفش ها دارای چرخ های خطی بودند که کفشهای تیغدار پاتیناژ را تداعی می کردند .

 

 

56سال بعد  " موسیو پتیبلد "  فرانسوی نوع دیگری از کفش های اسکیت را به ثبت رساند . وی ادعا می کرد که کلیه حرکات پاتیناژ را با کفش های اسکیت نیز می توان انجام داد، اما در عمل ثابت شد که بسیاری از حرکات بر روی کفش های پتیبلد یا غیر ممکن و یا بسیار مشکل است. همگام با افزایش اجتماع اسکیت در اواخر قرن19  و اوایل قرن 20 ورزش هایی که با اسکیت مرتبط بودند گسترش پیدا کرد .

در سال 1985 تولیدکنندگان شروع به ساخت نوعی دیگر از کفش های اسکیت به نام  in line برای علاقه مندان به حفظ سلامتی کردند. در هنگامی که این اسکیت در دهه 91 در بازار عمومی توزیع گردید ، بازی های تفریحی هاکی دچار حرکت و جنبشی دوباره و جدید شد به طوری که در اواسط دهه 90 این ورزش به یکی از پر طرفدارترین ورزش ها در امریکا تبدیل گشت. ورزش این لاین اسکیت از حدود سال 1985 آغاز شد که تا به امروز از رشد قابل ملاحظه ای برخوردار است 


Bont Inline Skate

 

سازمان بین المللی ناظر بر این ورزش بر آورد نمود این ورزش از سال 1991 تا کنون حدود 512 درصد رشد داشته و اینک یکی از ورزش های بیست گانه مطرح دنیا به حساب می آید . " لوئیس لگرانج " در سال1849 یک جفت کفش اسکیت این لاین ساخت تا در اپرای فرانسوی Leprophel نمایش اسکیت را روی یخ شبیه سازی کند . این اولین باری بود که این لاین اسکیت به طور موفقیت آمیز مورد استفاده قرار گرفت اما به علت اینکه این وسیله توانایی دور زدن و ترمز گرفتن را نداشت به عنوان یک اختراع علمی یا وسیله کاربردی به حساب نیامد تا اینکه در اوایل 1860 در ( مینیسوتای آمریکا ) یک گروه از بازیکنان هاکی روی یخ از این وسیله با کفشی از پوسته سخت و چرخ های جدید از املاح آلی اسید کاربنیک برای تمرین در خارج از پیست استفاده کردند .

تا کنون رشته های زیادی از دل ورزش اسکیت بیرون آمده اند  که  در سطح جهان شاهد برگزاری رقابت های آنان هستیم . این ورزش به بازی های آسیایی راه یافته  و انتظار می رود به المپیک نیز راه یابد .

 

ریشه نامگذاری این ورزش :

در قدیم این ورزش را  رولربلیدینگ و اینلاین اسکیت می نامیدند و در واقع این نام از شرکت رولر بلید واقع در شهر مینیاپولیس ، به عنوان یکی از مهمترین تولید کنندگان ابزارهای ورزشی اسکیت ریشه گرفته شده بود . اما اینلاین اسکیتها  طی چند سال اخیر بسیار متنوع شده و بسیاری از شرکتها در بازار آن وارد شده اند . در همین ارتباط سازمان اینلاین رولربلید اسکیت در سال ۱۹۹۱ به سازمان بین المللی اینلاین اسکیت تغییر نام داد و از آن به بعد این ورزش به اینلاین اسکیتینگ مشهور شد .

 

رشته های اسکیت :

رشته های اسکیت عبارتند از : سرعت , استقامت , نمایشی , اسکیتهای هاکی , اگرسیو اسکیت سرعت در ایران از مهر ماه سال ۱۳۸۰ شکل گرفت این رشته به دو دستة داخل سالن و خارج سالن تقسیم می‌شود . در رشتة خارج سالن نیز به دو رشتة مسیر بسته و جاده‌ای تقسیم می‌شود .

 

تجهیزات اسکیت :

کفش اسکیت : در ابتدا برای یادگیری اسکیت سرعت استفاده از کفشهای چهار چرخ و ساق بلند نه تنها ضرری ندارد بلکه توصیه نیز می شود اما بعد از یادگیری باید روی کفشهای پنج چرخ و ساق کوتاه تمرین کرد تا به آنها کاملا عادت کنیم زیرا در پیشرفت و موفقیت در مسابقات به ما کمک میکنند کلاه ایمنی: کلاههای ایمنی نبایستی پشت سر گذاشته شود ، باید جلوی سر و بالای ابرو قرار بگیرد تا  کلاه ایمنی روی سر لیز نخورد و در دید اسکیت باز در طول مدت مسابقه  یا تمرین خللی ایجاد نکند . دستکش ، زانو بند وآرنج بند هم نیز می توان در مسابقات استفاده نمود .

 

skating آشنایی با ورزش اسکیت

اسکیت سرعت ( Speed skating ) :

اکثر اسکیت های سرعت دارای ۵ چرخ هستند و فقط در صورتی ۴ چرخ دارند که یا اسکیت باز دارای پای کوچکی باشد و یا بخواهد وزن اسکیت را کاهش دهد . همچنین چرخها دارای قطری بین ۷۶ تا ۸۲ میلیمتر یا بیشتر هستند . چکمه ها ساق کوتاهی دارند . و ترجیحاً از مواد سبک وزن مانند یک ماده ترموپلاستیک با قابلیت شکل گیری که بتوانند قالب پا را بگیرند ساخته می شوند و کسانی به این رشته رو می آورند که علاقمند به حرکات سرعتی و استقامتی هستند .

 
/ 0 نظر / 19 بازدید